KISEBBSÉGI FIGYELŐ SZLOVÁKIA
2001. május
KULTÚRAA Pozsony-Nagyszombati Egyházmegye érseke ismét elutasítóan nyilatkozott a szlovákiai magyar hivőket szolgálni hivatott önálló magyar püspökség létrehozásáról. A szlovákiai magyarok egy évtizede eredménytelenül küzdenek az önálló magyar püspökségért.
A határon túli magyar fiatalok együttműködési programja keretében a magyar Ifjúsági és Sportminisztérium 41 millió forintot oszt szét pályázati úton a külhoni magyar ifjúsági közösségek között. A helyi közösségek újjáéledését és megerősödését szolgáló, határokon átívelő kulturális és szabadidős programok, valamint a már működő magyar nyelvű média támogatására kürt pályázatok célja, hogy anyagilag is segítsék a magyar ifjúsági szervezetek tevékenységét.
Március 29-én kezdődött Nyitrán a Visegrádi Országok Színházi Találkozója. Az egyhetes program szervezői az előítéletekből épített határok rombolását tűzték ki célul, akik harmadik alkalommal látják vendégül magyar, cseh és lengyel barátaikat a nyitrai Régi Színházban.
Március 22-én és 23-án rendezte meg a Vámbéry Polgári Társulás és Dunaszerdahely önkormányzata Vámbéry Ármin, a világhírű utazó, turkológus születésének 170. évfordulója alkalmából az első Vámbéry Napokat. A főleg alap- és középiskolásoknak szervezett programsorozat nem titkolt célja az volt, hogy a város neves szülöttének életével, munkásságával a kései utódok is megismerkedhessenek, és erősödjön bennük eleikhez, városukhoz, régiójukhoz való kötödésük.
A Jókai Közművelődési Egyesület megalakulásának kilencvenéves jubileumára emlékeztek a Komáromi Duna Menti Múzeum főépületében megtartott emlékünnepségen. A Jókai Közművelődési Egyesület 1911-ben alakult azzal a céllal, hogy Komárom kulturális fóruma, művelődésének irányítója, szervezője legyen. Az Egyesület kezdeményezésére épült fel a Kultúrpalota, amely ma a Duna Menti Múzeum székháza, s állítottak méltó emléket a város neves szülöttének, Jókai Mórnak. Az Egyesületet 1945. májusában feloszlatták, ám több mint öt évtizeddel később, 2000 szeptemberében újraéledt. Azóta folytatva a hagyományokat, Komárom kulturális életének meghatározó tényezője lett.
Csallóközaranyoson Teleház kezdte meg működését, melynek célja a községbeli közösségi élet fellendítése, a közhasznú információk gyűjtése és továbbítása, illetőleg a lakosság ügyintézésének segítése. A lakosság a kezdeti idegenkedés után mára megszokta és keresi a Teleház szolgáltatásait, népszerű a számítógép-használati és fénymásolási lehetőség, de sokan jönnek kérvényírási igénnyel is.
"Kárpáti Krónika" címmel új napi hírműsor sugárzását kezdte meg a Magyar Televízió Rt. Az új hírműsor a határon túli magyarság mindennapjairól kíván hiteles beszámolót nyújtani a magyarországi, illetve a határon túli magyar nézők számára
Két, nagy érdeklődésre számot tartó kiadványt mutattak be a pozsonyi Magyar Kulturális Intézetben: Lanstyák István "A magyar nyelv Szlovákiában" című munkáját, valamint Kugler József "Lakosságcsere a Délkelet-Alföldön" című könyvét. Mindkét mű a Magyar Tudományos Akadémia intézeteiben folyó, illetve általuk kezdeményezett, a határon túli magyar közösségek, valamint a Magyarország határain belül élő kisebbségek megismerését célzó munka eredményeként született meg.