SZLOVÁKIA
2001.
december
A visegrádi négyek országai, valamint Ausztria és Szlovénia külügyminiszterei, illetve külügyi államtitkárai találkoztak Pozsonyban (az Ausztriát és a Szlovákiát miniszter, míg a többi országot külügyi államtitkár képviselte). A találkozón elhangzott, hogy a társult államok bíznak abban, hogy bekapcsolódhatnak az EU jövőjéről folyó vitába. Németh Zsolt külügyi államtitkár Pozsonyban kifejtette, hogy a tíz ország együttes csatlakozásának igénye nem lehet a bővítés előfeltétele.
Magyar-szlovák kétoldalú kapcsolatok
December 4-5-én az Országgyűlés honvédelmi bizottságának küldöttsége Szlovákiában tárgyalt szlovák partnerbizottságával. A találkozón a magyar fél megerősítette, hogy Magyarország minden lehetséges segítséget megad Szlovákiának annak érdekében, hogy az mielőbb a NATO tagja lehessen. A magyar küldöttséget vezető Simon Miklós bizottsági elnök kifejtette, hogy a magyar fél szándéka elsősorban a tapasztalatok átadására irányult, mert a felkészülés a folyamat legnehezebb időszaka. A magyar politikus megítélése szerint Szlovákia felkészültsége ma hasonló szinten van, mint Magyarországé volt a csatlakozási folyamat azonos időszakában. Vladimír Palko, a szlovák partnerbizottság elnöke arról biztosította a magyar küldöttséget, hogy Szlovákia külpolitikájának irányai és az ország demokratikus intézményrendszere a jövő év őszén esedékes választások után sem változik. A szlovák politikus beszámolt arról, hogy az integrációs törekvések kicsúcsosodását Pozsony a NATO jövőre esedékes prágai csúcsértekezletétől várja és arra számít, hogy ekkor kap meghívást az Észak-Atlanti Szövetségbe.
A bizottsági elnökök megbeszélésén a kisebbséget érintő kérdésekről, így a magyar kedvezménytörvényről is szó esett. Simon László azt hangsúlyozta, hogy ha a kisebbségek elégedettek a saját helyzetükkel, akkor semmi ok a kontinens stabilitása miatti aggodalmakra, a kedvezménytörvény pedig semmiképpen sem irányul Románia vagy Szlovákia ellen, hanem Magyarország a lehetőségeihez mérten segíteni kívánja a határain túl élő magyar nemzeti közösségeket.
November 15-én Milan Knazko, szlovák kulturális miniszter Békéscsabára látogatott, ahol megismerkedett a helyi szlovák főkonzulátus és a Szlovák Kultúra Háza munkájával. A miniszter megítélése szerint kompromisszumokat kell keresni a státusztörvény hatályba léptetése során, és olyan egyezségre kell törekedni, amely egyszerre segíti a szlovákiai magyar kisebbség identitásának megőrzését, ugyanakkor nem bonyolítja a két szomszédos ország viszonyát.
A Magyar Köztársaság pozsonyi nagykövetsége november 12-én átadta a szlovák külügyminisztériumban a magyar kormány álláspontját a Szlovák Köztársaság november 2-án több európai politikushoz eljuttatott állásfoglalásával kapcsolatban, amelyet a szlovák kormány az Európa Tanács Velencei Bizottságának jelentése fényében fogalmazott meg a szomszédos országokban élő magyarokról szóló törvénnyel összefüggésben. A magyar álláspont egyebek közt hangsúlyozza, hogy a Magyar Köztársaság nagy jelentőséget tulajdonít a nemzeti kisebbségek védelmének. Fontos elvnek tartja, hogy e téren az állampolgárság szerinti államé az elsődleges feladat és felelősség. Ugyanakkor Magyarország természetesnek tartja, hogy az anyanemzet szintén kedvezményeket és támogatást biztosít a határain kívül élő nemzeti kisebbségeknek. Ezzel összhangban a magyar törvény célja, hogy hasonló segítséget nyújtson a határon kívül élő magyar kisebbségeknek, mint amilyet a Magyarországon élő kisebbségek kapnak a szomszédos anyanemzetektől. A 2001. október 30-án közzétett szlovák népszámlálási adatok szerint, amíg az ország összlakosságának száma növekedett, 47 ezerrel csökkent a magyar kisebbséghez tartozó személyek száma Szlovákiában. Ez azt jelenti, hogy az elmúlt 80 évben - leszámítva a II. világháború időszakát először csökkent a magyar népesség aránya 10 százalék alá. Ezek az adatok is alátámasztják az anyaország részéről a magyar kisebbség identitása megőrzésében az oktatás és a kultúra területén, valamint az ezt elősegítő más területeken nyújtandó támogatás indokoltságát.
Németh Zsolt külügyi
államtitkár november 22-én, Pozsonyban folytatott tárgyalásokat szlovák
partnerével, Jaroslav Chlebóval a státusztörvény végrehajtásáról.
A találkozó után a szlovák államtitkár úgy értékelte a magyar-szlovák kapcsolatokat,
hogy abban nem feszültség, hanem nézetkülönbség van, amit rendezni tudnak.
Németh Zsolt is megerősítette, hogy közeledtek az álláspontok Pozsonyban,
a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos magyar-szlovák konzultációkon. A tárgyalás
során a felek megegyeztek abban, hogy a jövőben három párhuzamos vonalon
foglalkoznak a magyar kedvezménytörvény kérdéseivel. Egyrészt kormányszinten
továbbra is folytatódnak a tárgyalások. Másrészt a külügyi államtitkárok
Pozsonyban szakértői munkacsoport létrehozásáról állapodtak meg, amely
a sajátságos jogi vonzatokkal, főként a magyar jogszabály eltérő értelmezéséből
fakadó problémákkal, a nemzetközi jogi elveket érintő és a kétoldalú egyezményekben
rögzített kérdésekkel foglalkozik majd. Ezeken túlmenően a szlovák fél
írásban pontosítja fennmaradt ellenvetéseit és különböző eljárási módozatokat
célzó javaslatait is rögzíti.