Megjelent: 2008.12.10. 19:16:18
A türelem szép képet terem
Mentés az enyészet fogságából
A Nemzetközi Műemlék Alapítvány (World Monuments Fund) nyolc éve jött létre azzal a céllal, hogy segítsen az emberiség történelmi, művészeti és építészeti örökségének a megmentésében. Kétévente egy nemzetközi szakértő bizottság (amelynek a magyar Tamási Judit archeológus is tagja) a beérkező pályázatokból kiválasztja a földkerekség 100 legveszélyeztetettebb műemlékét. Az idén szeptember végén hozták nyilvánosságra az új listát. A nemzetközi figyelem felkeltésével lehetőség van arra, hogy az adott országok kormányzatai és a környezetüket féltő közösségek az emlékművek megóvására pénzalapokat gyűjtsenek. Az idén először minden kontinens belekerült a 100-as listába. Európában 33, Ázsiában 16, Ausztráliában 1, Afrikában és a Közel-Keleten 18, Amerikában 31 és az Antarktiszon 1 (Ernest Shackleton angol kutató faháza) szomorú sorsú műemlék található. Ezek építészetileg, időbelileg és veszélyeztetettségben is rendkívül vegyes képet mutatnak; megegyeznek azonban abban, hogy - ha sürgősen nem történik intézkedés - örökre eltűnnek a föld színéről.
A kínai nagyfal úgynevezett „vad falai”, amelyek messze húzódnak a turisták által látogatott helyektől, szintén veszélyben vannak. (A falat a Ming dianiszta idején 1368-ban kezdték építeni; csaknem 300 évvel később 6300 kilométer hosszan nyúlt el Kínán.)
Magyarországról felkerült a listára a magyar államiság első idejéből származó, a 13. században épült turonyi templom. Turony egy Pécshez közeli kis település. Az emlékművön állami támogatással már történtek javítások, kicserélték a tetőt, és megerősítették a mennyezetet, de a helyreállítási munkálatok még messze vannak a befejezéstől. Ezek pedig szükségesek ahhoz, hogy ne legyen a visszafordíthatatlanul örök enyészet áldozata. (A falu kevesebb mint háromszáz lakosa saját erejéből aligha lesz képes megmenteni a templomot. Szerk.)
Niemetz Ágnes
NEW YORKA World Monument Found honlapja