Náday Katalin

Dél-Tirolban, Schnalstalban nyaraltunk VI.

Húgom meghívására 15 éves Bence unokámmal egy hetet töltöttünk az Ötzi Alpok déli oldalán, nem messze attól a helytől, ahol "Ötzit" 20 évvel ezelőtt megtalálták.

Vissza az előző oldalra

Meran/Merano - korábban Dél-Tirol tartományi székhelye - 3000 m magas hegyek gyűrűjében csak déli irányban nyitott völgyben 325 m tengerszint feletti magasságban fekszik. Éghajlata mediterrán jellegű, a napsütéses napjainak száma 300 körül van. Az utcákat pálmafák szegélyezik, de megél itt a ciprus, a babér, a mirtusz és  a libanoni cédrus is.

Nem véletlenül ajánlották tehát Erzsébet királynőnek, hogy a Birodalom legdélibb gyógyhelyét keresse fel betegeskedő Valéria lányával 1870 októberében.  A kastély, ahol annak idején megszállt, ma múzeum, parkja pedig botanikus kert. A látottak alapján úgy gondolom, hogy a környék elsőszámú, sok csillagos látnivalói közé tartozik, és szinte kihagyhatatlan.

A parkbelépő tartalmazta a térképet, feljogosított a múzeum megtekintésére s nyitotta a parkoló sorompóját is. (Itt jegyzem meg, hogy szinte mindenhol volt családi belépő, vagy felvonójegy, amely 2 felnőttre és a velük lévő valamennyi gyermekre vonatkozott, meglehetősen jutányos áron.)

Egy nap nem elegendő a park teljes megtekintésére, fél nap - amennyit mi ott töltöttünk - még kevésbé. De amit láttunk, az lenyűgöző.

A kastély, amely 2001 óta Turistamúzeum

Hidak a parkban

A tanösvényen a környéken előforduló kőzetfajták,

a fafajták és a kaktuszok

tavacskák, és szőlőlugas-szerpentin

az 500 éves olajfa

virágok minden mennyiségben, a sövény-labirintus közepén vagy a szerpentinen

 

Sissi és a kilátó

Több Sissi szobor is van, az egyik például egy padon ül, mellé lehet telepedni, átkarolva fényképezkedni)

és fentről a kilátás

lentről pedig a tó, közepén színpaddal, s körben lelátókkal.

A múzeumot sem hagytuk ki, már csak azért sem, mert állítólag ez az egyetlen, amely magát a turizmust mutatja be: a közlekedési eszközöket, a turista-felszereléseket, a fényképezés történetét, a vendéglátást, étlap- és plakát-gyűjteményt, szóval mindent, amit valamiképp össze lehet kapcsolni a turistáskodással. Azokat a szobákat, ahol Sissi lakott szintén meg lehet tekinteni.

Csodák-csodája ebben a múzeumban még fényképezni is szabad, így néhány képen bemutatom, mit is láttunk.

A múzeum első udvarában Sissi fogadja a turistákat, Sissi mellett a kis fehér ajtó a kastély-kápolnába vezet:

Egy a sok turísta-utazásra alkalmas eszközből, és egy határállomás

a terítés művészetét bemutató kiállítás egy darabja: damaszt szalvétából hajtogatott teknős

A tiroli játék-szoba: a karok mozgatásával kell a golyókat fel- illetve lejuttatni.

Előttünk egy idős házaspár képtelen volt a játék abbahagyására,, már sorban állás alakult ki, hogy a gyerekek a játékhoz férhessenek

  

Sissi lakosztálya felé vezető lépcső és a szobák egyikében lévő cserépkályha

az ebédlő

Egy tábla, amely azt mutatja, hogy Sissi hol, mennyi ideig tartózkodott: Ausztria (piros), érthetően a legnagyobb láda Bécs, Magyarország (sárga), Gödöllő bőröndje nem sokkal kisebb a bécsinél, Németország (kék), s zöld a további országok.

Tovább a következő oldalra